Publicerad 18 mars 2022

Kontaktuppgifter missbruks- och beroendevård

Här samlas kontaktpersoner hos SKR och i respektive län inom missbruk- och beroendevård.

Blekinge

Margaretha Jansson
Margaretha.Jansson@karlskrona.se

Peter Stålhandske
peter.stalhandske@regionblekinge.se

Dalarna

Ewa Kjell
ewa.kjell@borlange.se

Linn Andersson
linn.a.andersson@regiondalarna.se

Gotland

Ia Lönngren
ia.lonngren@gotland.se

Malin Hallin
malin.hallin@gotland.se

Gävleborg

Maria Eriksson
maria.k.eriksson@regiongavleborg.se

Yvette Perssonywette.persson@regiongavleborg.se

Halland

Hans Ackerot
Hans.Ackerot@regionhalland.se

Karin Nilssonkarin.nilsson1@varberg.se

Jämtland Härjedalen

Mona Nilssonmona.a.nilsson@ostersund.se

Johan Thomasjohan.thomas@regionjh.se

Jönköping

Peter Tudén
peter.tuden@rlj.se

Liselotte Karlsson
liselotte.karlsson@rjl.se

Kalmar

Daniel Abrahamsson
daniel.abrahamsson@kfkl.se

Maria Minich Karlsson
maria.minich.karlsson@regionkalmar.se

Kronoberg

Jenny Blixt
jenny.blixt@kronoberg.se

Gustaf Haglund
Gustaf.Haglund@alvesta.se

Norrbotten

Helena Asklund
helena.asklund@kfbd.se

Malin Sundqvist
malin.sundqvist@norrbotten.se

Skåne

Anna-Karin Ekman
anna-karin.ekman@skane.se

Christina Ek
christina.ek@malmo.se

Katarina Stein
karina.stein@skane.se

Emelie Sundénemelie.sunden@skaneskommuner.se

Stockholm

Daphne Wahlund
daphne.wahlund@storsthlm.se

Carolina Kjellgren
carolina.kjellgren@stockholm.se

Jocelyne Ängeslevä
jocelyne.angesleva@regionstockholm.se

Helena von Schewen
helena.vonschewen@regionstockholm.se

Sörmland

Camilla Hesselbäck
camilla.hesselback@fou.sormland.se

Karin Dahlqvist Claesson
karin.dahlqvist.claesson@regionsormland.se

Uppsala

Maria Adenhav Lantz
maria.adenhav.lantz@regionuppsala.se

Åsa Magnusson
asa.magnusson@akademiska.se

Värmland

Åsa Andersson
asa.andersson@filipstad.se

Leif Martinsson
leif.martinsson@liv.se

Västerbotten

Lars Hellgren
lars.Hellgren@regionvasterbotten.se

Lena Häggström
lena.haggstrom@regionvasterbotten.se

Västernorrland

Camilla Carpholt
camilla.carpholt@kfvn.se

Anna-Karin Rudberg Larsson
anna-karin.rudberg.larsson@rvn.se

Västmanland

Maria Bomanmaria.boman@regionvastmanland.se

Patrik Kalander
patrik.kalander@regionvastmanland.se

Västra Götaland

Cecilia Axelsson
Cecilia.Axelsson@goteborgsregionen.se

Jenny Brunsten
jenny.brunsten@fyrbodal.se

Eva Hallberg
eva.k.hallberg@vgregion.se

Örebro

Urban Svensson
urban.svensson@orebro.se

Mathias Edquist
mathias.edquist@regionorebrolan.se

Östergötland

Maria Branzell Hermelin
maria.branzellhermelin@norrkoping.se

Jörgen Bergström
Jorgen.Bergstrom@regionostergotland.se

Informationsansvarig

  • Zophia Mellgren
    Konsult
  • Mikael Malm
    Samordnare

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR