13 oktober 2026 kl. 09.00-12.00

Analysera kostnaderna i regionen med hjälp av Kolada

Du är välkommen till en halvdag med analys och kostnader! Till din hjälp har du styrsnurran, checklistor och mallar. Målet med dagen är inte en färdig analys, utan snarare att vi tillsammans övar på analysens olika steg.

Anmäl dig

Innehåll

Genomgång av olika kostnadsbegrepp – kostnader, nettokostnader, strukturjusterad kostnad och kostnad per producerad DRG-poäng.

Den här förmiddagen växlar vi mellan genomgångar och eget arbete. Du får pröva att analysera kostnader med stöd av RKA:s och SKR:s modell Styrsnurran, skriften Koll på analysen, praktiska checklistor och mallar.

Utbildningen är för dig som vill bli stärkt i hur du gör en analys av regionens kostnader.

Tips för förberedelse

Delta gärna på någon av våra kostnadsfria seminarium om Jämföraren och Fri sökning, om du vill få en inblick i Kolada innan analysutbildningen.

Anmälan grundutbildning i Jämföraren och Fri sökning i Kolada

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till tjänstepersoner i regioner som:

  • Chefer
  • Ekonomer, controllers
  • Utredare
  • Strateger

Utbildare

  • Maria Price, RKA
  • Per Sandgren, RKA
  • Camilla Eriksson, RKA
Kontakta RKA

Informationsansvarig

  • Camilla Eriksson
    Projektledare